تبلیغات
مرز آشتی ؟ - اظهارنامه
مرز آشتی ؟
معلم نفس خود و شاگرد وجدان خویش باشید.

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اظهارنامه

اظهارنامه در مسائل یا دعاوی حقوقی وسیله ایست برای بیان اظهارات خود به طرف مقابل. چون اظهارنامه از طریق دایره ابلاغ واحدهای قضایی به مخاطب ابلاغ می‌شود بنابراین امکان طرح دعوی بر اساس آن وجود دارد. مثلاً اگر کسی خواهان حق خود باشد(قبل از طرح دعوی)، می‌تواند اجرا و یا استیفای حق خود را به‌وسیله اظهارنامه از طرف مقابل بخواهد و در صورت عدم انجام آن اقدام به طرح دعوی کند. نکته قابل اهمیت در اظهار نامه نبودن محدودیت در زمان تقدیم آن است به عبارت دیگر هر زمان که خواهان اراده کند می‌تواند اظهار نامه را بفرستد . عموماً از اظهار نامه قبل از طرح دعوای اصلی استفاده می‌شود.

وقتی می خواهیم چیزی را به طور رسمی به کسی بگوئیم به نحوی که بعدا بتوانیم ثابت کنیم که متن مورد نظر را به او گفته ایم ، از اظهارنامه استفاده می کنیم . همچنین وقتی می خواهیم چیزی را به کسی بدهیم و او حاضر نیست آن را بگیرد، آن را از طریق ارسال اظهارنامه به او تسلیم می کنیم. البته باید پذیرفت گاهی به موجب قانون، اظهارنامه در بعضی امور، لازم است. مانند حالتی که ما، یکی از ظهرنویسان (پشت نویسی) سفته یا چک هستیم . و این سند وصول نشده که اگر چک باشد پس از مراجعه به بانک، بانک موصوف به دارنده آن یک گواهی می‌دهد که در اصطلاح حقوقی می‌گویند برگشت خورده است. و اگر سفته باشد طی تشریفات بانکی گواهی صادر می‌شود و به دارنده آن تسلیم می‌شود که در اصطلاح حقوقی می‌گویند واخواست شده است. و کسی که ما سند را با ظهر نویسی به او داده ایم، وجه آن را از ما مطالبه می‌کند، در این حالت ما هم باید مراتب را به نفر قبل از خودمان اطلاع دهیم (یعنی کسی که سند را به ما ارائه کرده است ) یا وقتی محلی را به طور امانت به کسی داده ایم و زمانی که می خواهیم پس بگیریم. به موجب قانون جلوگیری از تصرف عدوانی (مصوب سال 1352) اول باید با اظهارنامه پس دادن ملک را از او بخواهیم و اگر پس از 10 روز پس نداد، یک ماه فرصت خواهیم داشت که طرح شکایت تصرف عدوانی نمائیم. یا وقتی محل کسب را با سند عادی اجاره داده ایم و طرف مستاجر اجاره نمی‌پردازد باید اجاره بها را با فرستادن اظهارنامه مطالبه نمائیم و اگر پرداخت نکرد برای تخلیه، دعوی طرح نمائیم.

 به هرحال توصیه این است که جز در مواقع واقعا لازم از فرستادن اظهارنامه خودداری نمائیم . زیرا گاه ممکن است ارسال اظهارنامه موجبات هوشیاری طرف مقابل شود و او نیز با تزویر، آماده مقابله به نفع خود باشد. به طور مثال: با ارسال اظهارنامه طرف را هوشیار کرده و وی آماده دفاع می‌شود و وی با این و آن مشورت می‌کند به طوری که اگر مشاورین طرف، افراد صالحی نباشند ممکن است امید صلح دعوی از بین برود. • با ارسال اظهارنامه امتیاز استفاده از عامل غافل گیری در دعوی را از دست می‌دهد . مثلا اگر موضوع دعوی شما مطالبه وجه باشد و قصد داشته باشید با صدور قرار < تامین خواسته> اموال او را توقیف کنید، با وصول اظهارنامه این فرصت را پیدا می‌کند که اموال قابل دسترسی خود را از دسترس شما دور و پنهان کند. • ممکن است وقتی شخصا اظهارنامه را تهیه می کنید، به علت عدم تسلط به مسائل حقوقی، ضمن بیان مطلب خود، مواردی را هم اعلام و اظهار می کنید که جنبه اقرار داشته باشد و طرف از آنها استفاده کند و یا مطلبی بنویسید که حقوق مطلق شما را به نحوی مقید و محدود کند. • بالاخره ارسال اظهارنامه و امید بستن به نتیجه ابلاغ آن باعث می‌شود زمان و وقت را در انتظار نتیجه از دست بدهید ، حال آنکه معمولا نتیجه مورد نظر حاصل و عاید نمی‌شود

 

برای تهیه اوراق قضایی میتوان به محل فروش تمبر و اوراق قضائی در مجتمع های قضایی مراجعه كرد كه معمولا این اوراق را رایگان به درخواست كنندگان آن ارائه میدهند .اظهار نامه در سه برگ تنظیم میشود و اگر طرف شما بیشتر از یكنفر باشد به ازای هر نفر اضافه هم یك برگ اضافه میشود .باید دقت شود هنگام تكمیل اظهارنامه و نوشتن مطالب آن مطالب واقعی و مواردی كه دارای مدرك میباشد نوشته شود وگرنه چون در نهایت اظهارنامه توسط فرد تنظیم كننده آن امضاء میشود بعنوان مدرك میتواند بر علیه خود شما مورد استفاده قرار بگیرد .و همچنین باید دقت داشته باشید كه صرفاً اظهارنامه بواسطه امضاء اظهار كننده آن ارزش قانونی پیدا میكند و بدون آن ارزش قانونی ندارد .بعد از تكمیل اظهارنامه به واحد فروش تمبر مراجعه كرده و برای آن تمبر باطل میكنید و به واحد اظهارنامه و اداره ابلاغ مراجعه كرده و اظهارنامه را تقدیم میكنید .برای پاسخ به اظهار نامه هم به همین صورت اقدام میشود البته میتوان در خود اظهارنامه هم اقدام به پاسخگوئی كرد و مكانی برای اینكار وجود دارد .برای نتیجه گیری از اقدامات انجام شده میتوانید مدتی بعد كه معمولا بیشتر از دو هفته میباشد به اداره ابلاغ مراجعه كرده و از واحد رایانه آن قسمت در مورد ابلاغ شدن اظهارنامه تحقیق كنید و در صورت ابلاغ اظهارنامه یك نسخه از اظهارنامه را دریافت میكنید و بعنوان مدرك نزد خود نگاه میدارید تا مقدمه اقدامات بعدی شما باشد  .

 

                             نمونه اظهارنامه در مورد اخذ مهریه

 

 

مشخصات واقامتگاه اظهارکننده

 

موضوع اظهار نامه

 

مشخصات واقامتگاه مخاطب

 

نام و نشانی زوجه

 

درخواست پرداخت مهریه

 

نام و نشانی زوج

 

خلاصه اظهارات

 

مخاطب محترم جناب آقای...

نظر به اینکه اینجانبه...طبق عقدنامه شماره...در مورخ...در دفترخانه شماره...شهرستان...به عقد ازدواج دایمی شما در آمده ام و برطبق عقدنامه مهریه اینجانبه مبلغ...ریال/تعداد...سکه بهار آزادی تعیین گردیده است واینجانبه به مهریه خود نیاز دارم لذا بموجب این اظهارنامه به جنابعالی اعلام میگردد تا نسبت به پرداخت مهریه اینجانبه ظرف یک هفته پس از دریافت این اظهارنامه اقدام فرمایید تا نیاز به تقدیم دادخواست ومراجعه به مراجع قضایی نباشد.

 

                                  با تشکر

                                 امضا زوجه
                      خلاصه جواب

 

مواد مربوط به اظهارنامه در قانون آئین دادرسی مدنی :

 ماده ۱۵۶ ـ هركس می تواند قبل از تقدیم دادخواست ، حق خود را به وسیله اظهارنامه ازدیگری مطالبه نماید ، مشروط براینكه موعد مطالبه رسیده باشد . بطور كلی هركس حق دارداظهاراتی راكه راجع به معاملات و تعهدات خود با دیگری است و بخواهد بطور رسمی به وی برساند ضمن اظهارنامه به طرف ابلاغ نماید .
اظهارنامه توسط اداره ثبت اسناد و املاك كشور یا دفاتر دادگاهها ابلاغ می شود .
تبصره ـ اداره ثبت اسناد و دفتر دادگاهها می توانند از ابلاغ اظهارنامه هایی كه حاوی مطالب خلاف اخلاق و خارج از نزاكت باشد خودداری نمایند .
ماده
۱۵۷ ـ درصورتی كه اظهارنامه مشعر به تسلیم چیزی یا وجه یا مال یا سندی از طرف اظهاركننده به مخاطب باشد باید آن چیز یا وجه یا مال یا سند هنگام تسلیم اظهارنامه به مرجع ابلاغ ، تحت نظر و حفاظت آن مرجع قرار گیرد ، مگر آنكه طرفین هنگام تعهد محل و ترتیب دیگری راتعیین كرده باشند .

درباره وبلاگ

سلام
به وبلاگ من خوش اومدین،
من فارغ التحصیل رشته حقوقم،قصد دارم مطالب و مقالات حقوقی ونیز مطالبی درمورد دانشگاه، فرهنگ ومطالبی هم که جالب و خواندنی باشه رو در این وبلاگ درج کنم.امیدوارم که این مطالب برای شما مفید واقع شوند وخوشحال خواهم شد که نظر شما رو در قسمت نظرات ببینم.

با تشکر
مدیر وبلاگ : اسعد رازیان

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • کدام یک از مشاغل زیر مورد علاقه شماست؟


نویسندگان

وبلاگ
title

تصویر روز

چت روم

چت روم