تبلیغات
مرز آشتی ؟ - اقامه دعوی کیفری
مرز آشتی ؟
معلم نفس خود و شاگرد وجدان خویش باشید.

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اقامه دعوی کیفری

        اقامه دعوی کیفری

 

اشاره

 

پس از وقوع جرم و مشخص شدن دادگاه یا دادسرای صلاحیت دار می بایست تعقیب جرم ومتهم یا متهمین نیز آغاز شود لیکن شروع تعقیب و تحقیقات منوط به تحقق شرایطی است که به صورت ساده ومختصر به آنها خواهیم پرداخت.

1- داشتن اهلیت

 

در جرایمی که تعقیب آن منوط به شکایت شخص زیان دیده از جرم است، شخص باید اهلیت داشته باشد. در قوانین ایران ملاک اهلیت سن 9 سال برای دختران و 15 سال برای پسران میباشد، ولی با توجه به اینکه سن رشد در زن و مرد 18سال می باشد معمولأ رویه دادگاه ها نیز همان 18 سال می باشد. در صورتی که متضرر از جرم بعلت صغر سن اهلیت نداشته باشد، شکایت مربوطه توسط ولی یا قیم وی به عمل آید.

 

2- شکایت شاکی

 

جرایمی هستند که فقط با شکایت شاکی قابل تعقیب هستند وفاقد جنبه های عمومی هستند مانند جرم افتراء ،توهین وفحاشی و... در این گونه جرایم بلافاصله پس از تقدیم شکوائیه از طرف شاکی به دادسرا تعقیب و تحقیقات شروع میشود .

 

3-اعلام و اخبار ضابطین دادگستری

 

در جرایم عمومی وغیر قابل گذشت با اعلام و گزارش ضابطین دادگستری نیز تعقیب جرایم  مربوطه آغاز میشود. ضابطین دادگستری در حال حاظر همان نیروهای انتظامی هستند مضافأ اینکه براساس برخی  قوانین خاص مأمورین دیگری مانند  نیروهای مقاومت بسیج، پاسداران انقلاب اسلامی و... نیز بعنوان ضابطین دادگستری معرفی شده اند.

 

4-اظهار و اقرار متهم

 

علاوه بر اعلام و اخبار ضابطین در جرایم مشهود، اظهار واقرار متهم نیز از جمله جهات تعقیب وتحقیقات میباشد که حسب مورد قابل رسیدگی است.

 

شکوائیه

 

شکوائیه را میتوان در کاغذ معمولی تنظیم نمود و احتیاجی به تهیه فرم خاصی نمیباشد. در تنظیم شکوائیه باید نکات زیر رعایت شود :

 

1- نام، نام خانوادگی، نام پدر و نشانی دقیق شاکی

 

2- موضوع شکایت با ذکر تاریخ و محل وقوع جرم

 

موضوع شکایت همان عنوان جرمی است که اتفاق افتاده است که تاریخ آن و همچنین تاریخ ارایه شکوائیه نیز باید مشخص شود. محل وقوع جرم نیز میبایست حتمأ قید شود چون از لحاظ تشخیص  دادسرا یا دادگاه صلاحیت دار اهمیت دارد.

 

3- ضرر وزیان مالی که به مدعی وارد شده وقابل مطالبه میباشد.

 

ضرر و زیانی که در اثر واقع شدن جرم به مجنی علیه وارد شده میبایست در شکوائیه قید شود و بهتر است شاکی از دادگاه درخواست تأمین ضرر و زیان وفق ماده 74 قانون آیین دادرسی کیفری نماید البته در هر حال تقدیم دادخواست ضرر وزیان الزامی میباشد.

 

4- مشخصات ونشانی متهم یا مظنون

 

در صورت امکان در متن شکوائیه  علاوه بر مشخصات و نشانی شاکی میبایست مشخصات و نشانی متهم یا مظنونین احتمالی نیز قید شود. چنانچه متهم نشانی مشخصی نداشته باشد نیز باید متواری یا مجهول المکان بودن متهم یا متهمین در شکوائیه قید شود.

 

5- ادله و اسامی و مشخصات و نشانی شهود و مطلعین

 

در صورت امکان چنانچه در زمان وقوع جرم شاهد یا مطلع یا دلایل خاص و موثری باشد باید در متن شکوائیه قید شود.

 

پس از درج موارد فوق الذکر و تکمیل شکوائیه، شاکی میبایست آنرا با قید تاریخ امضاء نموده وبه دادسرا یا دادگاه های مربوطه ارائه نماید.

دادسرا یا دادگاه فوق نیز با ارجاع شکوائیه به  ضابطین دادگستری و انجام تحقیقات مربوطه و تکمیل آن پرونده را بررسی و حکم یا قرار مقتضی صادر خواهد نمود.

 

بهتر است جهت تسریع در امر تحقیقات استشهادیه ای نیز توسط شاهدان واقع تنظیم وپس از امضاء تصویر آن به ضمیمه شکوائیه به دادسرا تقدیم شود. پس از ثبت و ارجاع شکوائیه و انجام تحقیقات و احضار متهم و بازجویی های لازم توسط ضابطین دادگستری پرونده تکمیل و مجددأ در اختیار دادستان قرار میگیرد. دادستان پس از مطالعه پرونده میتواند شخصأ به آن رسیدگی کند یا آنکه آن را به یکی از دادیاران یا بازپرس ارجاع دهد. دادیار یا بازپرس در صورتیکه پرونده تکمیل باشد موضوع اتهام را به متهم تفهیم مینماید وسپس برای تضمین حضور به موقع او نزد مراجع قضایی از او تأمین متناسب اخذ مینماید در مورد چنین جرمی معمولأ این تأمین، کفالت یا وثیقه میباشد. در صورتیکه متهم نتواند کفیل معرفی نماید یا از معرفی وثیقه عاجز باشد به زندان اعزام میشود.

پس از تکمیل پرونده و اخذ آخرین دفاع از متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی، اگر دادیار یا بازپرس معتقد باشد متهم مرتکب جرم شده با صدور قرار مجرمیت نظر دادستان را کسب مینماید در صورت هم عقیده بودن دادستان با او، کیفر خواست صادر و از دادگاه جزایی صالح تقاضای اعمال مجازات مینماید. دادگاه مربوطه نیز پس از بررسی پرونده و استماع  اظهارات شاکی و دفاعیات متهم حکم مقتضی در خصوص مجازات یا تبرئه متهم صادر مینماید.

درباره وبلاگ

سلام
به وبلاگ من خوش اومدین،
من فارغ التحصیل رشته حقوقم،قصد دارم مطالب و مقالات حقوقی ونیز مطالبی درمورد دانشگاه، فرهنگ ومطالبی هم که جالب و خواندنی باشه رو در این وبلاگ درج کنم.امیدوارم که این مطالب برای شما مفید واقع شوند وخوشحال خواهم شد که نظر شما رو در قسمت نظرات ببینم.

با تشکر
مدیر وبلاگ : اسعد رازیان

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • کدام یک از مشاغل زیر مورد علاقه شماست؟


نویسندگان

وبلاگ
title

تصویر روز

چت روم

چت روم