تبلیغات
مرز آشتی ؟ - صلاحیت ها
مرز آشتی ؟
معلم نفس خود و شاگرد وجدان خویش باشید.

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

صلاحیت ها

صلاحیت

صلاحیت، از حیث مفهوم، عبارت از تکلیف و حقی است که مراجع قضاوتی (قضایی یا اداری) در رسیدگی به دعاوی،شکایات و امور به خصوص،به حکم قانون دارا میباشند.

تعیین صلاحیت مراجع قضاوتی، با توجه به نوع و ماهیت آنها، علی الاصول، در مقرراتی پیش بینی میشود که ناظر به سازمان قضاوتی ایران است. به عبارت دیگر قانونگذار، با تاسیس مراجع، تشکیلات آنها را مقرر نموده و اصولا دعاوی وامور داخل در صلاحیت آنها را ، در همین دسته از مقررات تعیین مینماید.

صلاحیت ذاتی

صلاحیت ذاتی مراجع حقوقی حق وتکلیف این مراجع، با توجه به صنف،نوع و درجه آنها در رسیدگی به دعاوی و صدور رای،به حکم قانون است. پس برای تشخیص این امر که دعوا یا امر به خصوصی از جهت صلاحیت ذاتی مراجع،در چه مرجعی باید مطرح شود میبایست صنف ،نوع و درجه مراجع مورد ملاحظه و بررسی قرار گیرد.

صنف مرجع : برای تشخیص صنف مرجع صالح باید توجه داشت که در حال حاضر واحدهای قضاوتی(مراجع) تشکیل دهنده سازمان قضاوتی ایران در یک طبقه بندی کلی،به دو صنف یعنی مراجع قضایی(حقوقی،به مفهوم اعم،یعنی مدنی و کیفری) و مراجع اداری تقسیم میشوند. بنابراین در تعیین مرجعی که از حیث صنف صالح است باید به این موضوع توجه شود که دعوا یا امر مورد نظر باید در مرجع اداری مطرح شود و یا در صلاحیت مراجع قضایی است.

نوع مرجع : مراجع حقوقی به مفهوم اخص(مدنی)،نیز از جهت نوع، به مراجع عمومی و مراجع استثنایی تقسیم میشوند. در حقیقت،در هر صنف،ماهیت مرجع قضاوتی یعنی خصوصیت آن ،از این نقطه نظر که مرجعی عمومی یا مرجعی استثنایی است باید مورد توجه قرار گیرد.

مرجع عمومی : در هر صنف مرجعی است که صلاحیت رسیدگی به کلیه امور ،جز آنهایی که صریحا در صلاحیت مراجع استثنایی آن صنف قرار گرفته را دارا میباشد.

مرجع استثنایی : در هر صنف ، مرجعی است که صلاحیت رسیدگی به هیچ امری را ندارد جز آنهایی که صریحا در صلاحیت آن قر ار گرفته باشد.

درجه مرجع : در هر نوع از مراجع (عمومی و استثنایی) و از هر صنفی که باشد (قضایی یا اداری) درجاتی وجود دارد که مرجع قضاوتی در سلسله مراتب در آن قرار دارد و بدین ترتیب مرجع حقوقی بدوی (درجه اول) از مرجع حقوقی تجدیدنظر(درجه دوم) متمایز است.

صلاحیت نسبی

پس از اینکه قواعد مربوط به صلاحیت ذاتی اعمال گردید،باید بررسی شود که از بین تمام مراجع همان صنف ،همان نوع و همان درجه کدامیک باید به دعوا رسیدگی نماید.

بنابراین اگر ،با اعمال قواعد مربوط به صلاحیت ذاتی،مشخص شد که دعوا در صلاحیت مرجعی از "صنف"حقوقی ،از "نوع"عمومی بوده واز "درجه"بدوی میباشد،که در حال حاضر دادگاه عمومی است،باید از بین تمامی دادگاههای عمومی که در سراسر ایران تشکیل گردیده اند با توجه به قواعد مربوط به صلاحیت نسبی،دادگاهی که صالح است مشخص شود.

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز میباشد.

درباره وبلاگ

سلام
به وبلاگ من خوش اومدین،
من فارغ التحصیل رشته حقوقم،قصد دارم مطالب و مقالات حقوقی ونیز مطالبی درمورد دانشگاه، فرهنگ ومطالبی هم که جالب و خواندنی باشه رو در این وبلاگ درج کنم.امیدوارم که این مطالب برای شما مفید واقع شوند وخوشحال خواهم شد که نظر شما رو در قسمت نظرات ببینم.

با تشکر
مدیر وبلاگ : اسعد رازیان

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • کدام یک از مشاغل زیر مورد علاقه شماست؟


نویسندگان

وبلاگ
title

تصویر روز

چت روم

چت روم